GRUCZOŁY OKOŁOODBYTOWE I ICH PIELĘGNACJA

 

Każdy właściciel powinien na bieżąco kontrolować stan gruczołów okołoodbytowych swojego psa. Gdy są one przepełnione, pies odczuwa duży dyskomfort: zaczyna saneczkować, wylizywać, lub wygryzać okolice odbytu, pojawia się też dość niepyrzyjemny zapach.

Zaczynając od początku gruczoły okołoodbytowe są to przekształcone gruczoły łojowe występujące symetrycznie po obu stronach skórnej częsci odbytu. Rolą ich wydzieliny jest funkcja zapachowa, oznaczenia terytorium, gdyż jej zapach ma charakter osobniczy i jest inny u każdego psa. Gruczoły te szczególnie rozwinięte są np. u skunksa).

Ich wydzielina stanowi również naturalny "smar" dla wydostającego się kału. Normalnie każdy pies oczyszcza swoje gruczoły w czasie oddawania stolca, lub samoistnie podczas podniecenia, stresu, znaczenia itp. Prawidłowa wydzielina powinna mieć konsystencję płynną o jednolitej strukturze (bez grudek), a woń powinna przypominać zapach orzechów włoskich.

Bardzo często wydzielina jest jednak dość cuchnąca, zdarza się, że i jej konsystencja jest dość zwarta (jak nutella) lub z wieloma grudkami. W takim przypadku nie może ona samoistnie wydostać się na zewnątrz i zalega, zwiekszając ciśnienie wewnątrz gruczołu, co prowadzi do stanów zapalnych, a nawet wytworzenia się przetok.

Aby temu zapobiec, należy regularnie badać stan napełnienia gruczołów i w razie potrzeby oczyszczać je. Sam zabieg oczyszczania gruczołów okołoodbytowych jest dość prosty, lecz nieumiejętne jego przeprowadzenie może grozić powstaniem stanu zapalnego lub nawet pęknięciem ścianki gruczołu.

Radzę więc poprosić o przeszkolenie lekarza weterynarii lub profesjonalnego groomera. Sam zabieg najlepiej wykonywać podczas kąpieli psa, można wtedy od razu spłukać wydzielinę, co uchroni nas od brzydkiego zapachu, który dość długo się utrzymuje (szczególnie na sierści). Jeżeli nie chcecie państwo bawić się w oczyszczanie gruczołów sami, poproście o to waszego lekarza weterynarii lub groomera, którzy przy każdej Państwa wizycie skontrolują stan gruczołów i w razie potrzeby fachowo je opróżnią.

Poniżej mogą państwo zobaczyć krótki filmik o oczyszczaniu gruczołów okołoodbytowych przez lekarza weterynarii.