PIELĘGNACJA OKOLIC GENITALNYCH I OKOLIC ODBYTU

 

Codzienna pielęgnacja tych okolic polega na dbaniu, aby były czyste. Trzeba więc regularnie obmywać je wodą, a także dbać o to, aby  włosy nie sklejały się  i nie tworzyły tam filców. Dobrze jest podcinać nożyczkami nadmiar włosów porastających te okolice.

Zaniedbanie obmywania tych okolic, poza brzydkim zapachem, prowadzi do pozostałości rozkładającego się moczu, czy resztek kału oraz przebarwienia sierści w tych okolicach.  Jest to szczególnie ważne u ras, u których sierść pod brzuchem jest długa. Nasiąknięta moczem sierść  staje się też łamliwa. 

Poza dbaniem o higienę, należy pilnować, czy u suk z pochwy, a u samców z napletka nie wydostają się żadne podejrzane wydzieliny. Jakiekolwiek  zauważone zmiany najlepiej konsultować z lekarzem weterynarii. U samców bardzo często zdaża się  zbyt obfity wyciek z napletka, wydzielina taka ma zwykle  zółtawy, jakby ropny kolor. W takich wypadkach zanim udadzą się państwo do lekarza weterynarii warto kilkakrotnie pieskowi przepłukać to miejsce przy użyciu takich roztworów jak rivanol lub nadmanganian potasu. Płyn  apirujemy do strzykawki (jej wielkość zależy od wielkości psa) a następnie wprowadzamy jej koniec do worka napletkowego, wpuszczamy płyn,przytrzymując palcami ujście, aby ciecz nie wydostała sie na zewnątrz. Dolej trzymając masujemy , aby płyn dotarł do wszystkich zakamarków , a następnie opróżniamy worek napletkowy. Naljlepiej ten zabieg robić np. w wannie, co  uchroni nasz dywan przed mocno barwiącymi roztworami. Takie płukanki przeprowadzane przez kilka dni zwykle na jakiś czas  zmniejszają  ilość produkowanej  przez psa wydzieliny. Bardzo ważne jest też kontrolowanie stanu gruczołów okołoodbytowych psa. Więcej szczegółów na ich temat w zakładce "gruczoły okołoodbytowe"

 

Po lewej stronie zanieczyszczony i zasłonięty włosami odbyt teriera szkockiego, po prawej stronie okolice odbytu po oczyszczeniu.