PIELĘGNACJA OPUSZEK ŁAP

 

Stan opuszek należy regularnie kontrolować. Występująca na nich skóra powinna być sprężysta, jednolita, bez pęknięć i zrogowaceń.

U wszystkich psów za wyjątkiem krótkowłosych należy regularnie wycinać włosy pomiędzy opuszkami nie pozwalając, aby okryły one całą opuszkę. Występujące na nich gruczoły potowe produkując pot mogą prowadzić do odparzeń skóry opuszek aż do całkowitego ich rozwarstwienia, co może być przyczyną infekcji grzybiczych lub bakteryjnych.

Gromadzące się w sfilcowanych włosach zanieczyszczenia (ziemia, piach itp.) powodują powstawanie pomiędzy opuszkami filcowych, czasem twardych jak kamień tworów powodujących odparzenia i w ekstremalnych przypadkach utrudnienia w chodzeniu (powodują powstawanie bólu).

Należy też zwrócić uwagę, czy nic nie wbiło się w delikatną skórę miedzy opuszkami (kulawizna). Ciało obce powodować może powstawanie ropni.

W okresie zimowym należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę opuszek psich łap przed zimnem, a w szczególności przed solą, którą posypywane są chodniki i ulice. Sól ta w postaci roztworu wodnego wsiąka w opuszki, gdzie po odparowaniu wody drażni skórę i powoduje pękanie i podrażnienia oraz kulawiznę. Aby tego uniknąć, należy każdorazowo przed spacerem zabezpieczać psie opuszki poprzez smarowanie ich np. białą wazeliną, linomagiem lub dostępnymi na rynku specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego celu lub zakładać psu specjalne obuwie ochronne. Po każdym zimowym spacerze powinno się przepłukać opuszki wodą, aby spłukać z nich pozostałość soli.

 

Po lewej stronie mocno zaniedbane opuszki u shih tzu (włosy zakrywają prawie całą opuszkę), na środkowym zdjęciu oczyszczone opuszki, a po prawej filc z włosów i zanieczyszczeń wycięty z przestrzeni pomiedzy opuszkami.